Jak prawidłowo wyczyścić markizę?
Markizy cieszą się powodzeniem zarówno w kawiarnianych i restauracyjnych ogródkach, jak i w prywatnych ogrodach i balkonach. Chronią przed promieniowaniem słonecznym oraz deszczem i pozwalają na miłe spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Aby towarzyszyły nam przez długi czas należy o nie odpowiednio zadbać i dowiedzieć się, które metody czyszczenia markizy są najodpowiedniejsze.
Czyszczenie poszycia markizy
Główną częścią markizy, która jest narażona na różne zabrudzenia jest jej poszycie. Jest ono wystawione na działanie różnorodnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, opady deszczu i śniegu, a także silny wiatr. Właśnie z tego powodu prawidłowy sposób dbania o pielęgnację materiału jest szczególnie istotny i ma duży wpływ na jego dalszą wytrzymałość.
Proces czyszczenia markizy należy rozpocząć od pozbycia się liści, kurzu i pyłu. Do tego celu wystarczy zmiotka lub odkurzacz. Następnie można skupić się na czyszczeniu pozostałych zabrudzeń. Warto przygotować letnią wodę, która ma temperaturę maksymalnie do 40 stopni i dodać do niej delikatny detergent, np. płyn do naczyń. Na każdą plamę należy nałożyć mieszankę i pozostawić na chwilę, by mogła zacząć pracować. Gdy zabrudzenia się rozpuszczą można spłukać tkaninę, tak by pozbyć się pozostałości detergentu.
Jak usunąć pleśń z markizy?
Bardzo często – szczególnie, gdy markiza wystawiona jest na działanie wilgoci – można zaobserwować, że na tkaninie zaczyna rozwijać się pleśń.
Jak usunąć zielony nalot z markizy? Zdecydowanie powinno się unikać tradycyjnych środków do usuwania pleśni, gdyż najczęściej są one bardzo inwazyjne i mogą spowodować odbarwienie materiału. Najlepszym podejściem będzie więc starcie na sucho większości nalotu, a następnie wyczyszczenie pozostałych zabrudzeń letnią wodą z delikatnym detergentem. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by markiza była całkowicie sucha zanim zdecydujemy się ją schować.
Czyszczenie stelaża markizy
Warto pamiętać, że markizy są popularne nie tylko w przydomowych ogrodach, tarasach i balkonach, ale również często rozkłada się je przed restauracjami, kawiarniami, barami czy też sklepami. Markizy reklamowe są doskonałym sposobem na promocję biznesu – umieszczone nad lokalem są w stanie zwrócić uwagę przechodniów i przyciągnąć nowych klientów. Warto więc szczególnie zadbać o ich estetyczny wygląd.
Należy oczywiście pamiętać, że poszycie to nie jedyny element markizy, który może ulec zabrudzeniu – równie istotna jest prawidłowa pielęgnacja stelaża. Bardzo często okazuje się, że pokryty jest on kurzem i pyłem, a od czasu do czasu można znaleźć na nim nieco poważniejsze plamy. Większość suchych zabrudzeń można usunąć przy pomocy odkurzacza lub zmiotki. Z kolei nieco trwalsze zanieczyszczenia warto przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu.
Prawidłowe czyszczenie markizy
Jak wyczyścić markizę i wystrzec się jej zniszczenia? Zdecydowanie powinno się unikać silnych detergentów i ostrych szczotek. Niezbyt dobrym pomysłem jest również używanie myjek pod wysokim ciśnieniem oraz stosowanie gorącej wody do mycia materiału. Korzystanie z wyżej wymienionych metod czyszczenia markizy może sprawić, że kolor tkaniny ulegnie odbarwieniu, a szwy zostaną osłabione, co znacznie skróci żywotność produktu. Wilgoć również jest jednym z czynników, które mogą przyczynić się do szybkiego zniszczenia markizy i rozwoju pleśni. Dlatego też po czyszczeniu należy dokładnie wysuszyć tkaninę i dopiero wtedy ją schować. Dzięki temu unikniemy trwałego uszkodzenia materiału, a markiza będzie nam służyć przez wiele kolejnych lat.